Kako lečimo kašalj

Kako lečimo kašalj kod mališana? Koji terapijski pristup je najbolji?

Lekovi za kašalj ili ne?

Kada vaše dete muči kašalj, prirodno je da želite da uradite nešto po tom pitanju, bilo šta, da ublažite bol, zaustavite kašalj i generalno učinite da se vaše dete ponovo oseća bolje. Pitanje za svakog roditelja je kako pametno postupiti u tom trenutku i za koju metodu, odnosno terapiju se odlučiti. Postoji mnogo sredstava za suzbijanje kašlja bez recepta, ali da li je uzeti lek odmah najbolji pristup?

Pedijatri se slažu u konstataciji da ne treba odmah i u svakom slučaju posezati prvo za lekovima. Oni ističu da je kašalj način na koji telo izbacuje bakterije iz pluća, tako da nije dobra ideja suzbijati kašalj. Uopšteno lekari ne preporučuje da se odmah uvedu lekovi za kašalj za decu, jer neželjeni efekti kao što su sedacija, razdražljivost i promene ponašanja imaju tendenciju da nadmaše sve potencijalne koristi.

Američka pedijatrijska akademija ne preporučuje davanje deci mlađoj od 4 godine lekove za prehladu i kašalj. Umesto toga, savet je da pustite da bolest ide svojim tokom i sačekati da prođe.

Kašalj kod mališana

Prehlada i kašalj su česti kod male dece. Izlaganje klicama i borba protiv njih pomaže deci da razviju svoj imuni sistem. Pomažući vašem detetu da se oseća prijatno i da upravlja simptomima kašlja, dobiće potrebne uslove i vreme da se oporavi.

Većina dece školskog uzrasta oboli od 5 ili 6 prehlada godišnje i svaka može trajati 2-3 nedelje. Tako možete imati utisak ao da se vaše dete stalno bori sa prehladom ili kašljem, posebno u periodu od oktobra do marta.

Mnoge vrste kašlja su posledica uobičajenih virusa. Osim ako kašalj nije ekstreman ili dolazi sa drugim, ozbiljnim simptomima, najbolje rešenje je da ponudite mere lečenja kod kuće.

Lečenje kašlja treba da ima za cilj da vaše dete bude hidrirano, opušteno i dobro spava. Nije primarno pokušati zaustaviti sam kašalj.

U nastavku ćemo otkriti tretmane za kašalj kod mališana koje možete isprobati kod kuće, plus kako da naučite kako da identifikujete znake kada vaše dete treba da poseti lekara.

Kućni tretmani kašlja

Obratite pažnju na zvuk kašlja vašeg deteta, kako biste lakše izabrali najbolji kućni tretman i kako biste pravilno objasnili kašalj lekaru. Na primer:

  • Dubok kašalj koji dolazi iz grudi- verovatan uzrok je sluz u disajnim putevima.
  • Težak kašalj koji dolazi iz gornjeg dela grla- uzrok može biti infekcija grla i otok oko larinksa.
  • Blagi kašalj sa šmrkanjem- uzrok može biti zbog post-nazalno slivanje iz zadnjeg dela grla deteta.

 1. Koristite fiziološke kapi za nos

Kapi na bazi fiziološkog rastvora mogu omekšati sluz i pomoći u rastvaranju i uklanjanju sluzi iz nosa.

Ako je nemoguće uneti ove kapi u nos vašeg mališana, sedenje u toploj kupki takođe može da očisti nosne prolaze i omekša sluz. Ovo pomaže u sprečavanju post-nazalnog slivanja.

Možete koristiti fiziološke kapi tokom celog dana, a posebno pre spavanja ili usred noći ako vaše dete probudi kašalj.

2. Potrudite se da dete bude adekvatno hidrirano

Ostati hidriran je posebno važno kada je vaše dete bolesno. Voda pomaže telu da se bori protiv bolesti i održava disajne puteve vlažnim i jakim.

Ako odbijaju svoje uobičajeno mleko ili ne jedu mnogo, mlađoj deci će možda trebati više vode. Ponudite vodu slobodno (barem svakih sat ili dva), ali ih nemojte terati da je piju.

Pored dovoljne količine vode, možete ponuditi i sladoled ili druge napitke da pojačate tečnost i ublažite bol u grlu.

3. Med i kašalj

Med je prirodni zaslađivač koji može pomoći u smirivanju kašlja i upale grla. Med takođe ima antibakterijska svojstva i može pomoći u borbi protiv infekcije (1).

Med nije bezbedan za decu mlađu od godinu dana jer postoji rizik od botulizma. Mališanima preko jedne godine, možete davati kašiku meda koliko god često želite, ali vodite računa o unosu šećera.

Takođe, možete staviti kašićicu meda u topli čaj, da biste olakšali detetu da konzumira med i tako pomognete i hidrataciju vašeg deteta.

Herbiko® Natural bršljan sa medom, zahvaljujući svom jedinstvenom sastavu ekstrakta bršljana i meda, preporučuje se kao pomoć kod suvog i produktivnog kašlja i prehlada.

4. Podignite glavu vašeg deteta dok spava

Bebe mlađe od godinu i po ne bi trebalo da spavaju ni sa kakvim jastucima.

Naterati vaše starije dete da zaspi sa glavom na jednom ili više jastuka može biti teško, posebno ako je vaše dete sklono da se mnogo okreće dok spava.

Druga opcija osim da koristite jastuke u krevetiću ili krevetu za podizanje glave vašeg mališana, jeste da pokušate da podignete jedan kraj dušeka. To možete učiniti tako što ćete staviti umotan peškir ispod dušeka na kraj gde leži glava vašeg deteta.

Međutim, trebalo bi da pitate svog pedijatra za savet pre nego što to pokušate.

5. Koristite ovlaživač vazduha

Dodavanje vlage vazduhu u prostoru kojem boravite pomaže u sprečavanju isušivanja disajnih puteva vašeg deteta i otpušta sluz. Ovo može olakšati kašalj i zapušenost.

Koristite ovlaživač vazduha u sobi u kojoj vaše dete spava. Tokom dana, premestite ga u bilo koju prostoriju u kojoj dete provodi najviše vremena.

Ako nemate ovlaživač, možete pokušati da napravite paru u kupatilu da biste svom detetu pružili neko privremeno olakšanje.

6. Provedite vreme u šetnji na hladnom vazduhu

Ako je napolju hladno, možete isprobati ovaj narodni lek koji koristi snagu svežeg vazduha i vežbe za ublažavanje simptoma kašlja.

Povedite svoje dete u šetnju po hladnom vremenu i budite samo nekoliko minuta napolju. Ovaj pristup pomaže kod kašlja i skraćuje dužinu obične prehlade.

7. Koristite eterična ulja

Ovi biljni proizvodi dobijaju na popularnosti i mogu biti efikasni u ublažavanju kašlja ili bolova u mišićima, kada se nanose na kožu ili rasprše u vazduh.

Lekovi za kašalj

Lekovi za kašalj se ne preporučuju za malu decu ili bilo koje dete mlađe od šest godina. Takođe većina klasičnih lekova za kašalj nije bezbedna za malu decu i obično nisu efikasni u ublažavanju njihovih simptoma.

Bilo koji kombinovani lek za lečenje više od jednog simptoma će verovatno dati deci više neželjenih efekata i povećati rizik od predoziranja.

Za decu stariju od jedne godine možete probati domaći recept za kašalj, med rastvoren u toploj vodi ili čaju i limunovom soku.

Ako se kašalj pogorša…kada posetiti pedijatra?

Većina kašlja kod dece nestaje bez lečenja. Ali postoje slučajevi kada morate biti oprezniji.

Pedijatri ističu da virusi mogu umanjiti sposobnost tela da zadrži bakterije van pluća. Dakle, ako se kašalj ili prehlada pogoršaju umesto poboljšanja, posebno sa temperaturom koja se javlja kasnije tokom bolesti, dete treba da poseti lekara, kako bi se potvrdilo da se ne razvija bakterijska infekcija.

Ostali znaci koji opravdavaju posetu pedijatru su:

  • Uporni kašalj: Deca koja imaju kašalj koji traje duže od 3 nedelje treba da posete lekara.
  • Otežano disanje: Ako vaše dete ima otežano disanje, odmah pozovite doktora.
  • Kašalj koji škripi: Ovaj prepoznatljivi zvuk može ukazivati na specifičan virus koji može biti posebno opasan za malu decu.
  • Bučno disanje: Ovakvo disanje može biti visoko ili škripavo. Ako dete ima ovakvo disanje za vreme mirovanja, možda će mu trebati lečenje steroidima da bi prebrodilo bolest.
  • Zviždanje: Zviždanje pri kašjanju je posebno često kod malih beba i često zvuči kao zvižduk pri izdisanju.
  • Teška slabost: Dete koje nije u interakciji sa vama, ili koje je letargično i nema apetit, trebalo bi da poseti lekara.

Ako vaš lekar utvrdi da vaše dete ima bakterijsku infekciju, možda će propisati antibiotike. Važno je da ispratite kompletan tretman antibioticima: ne prekidajte antibiotike čim kada simptomi nestanu.

Ostali znaci da vaše dete treba da poseti lekara uključuju:

  • kašalj koji traje više od 10 dana
  • temperatura preko 38˚C, koja traje duže od 3 dana
  • otežano disanje
  • bol u grudima
  • mišići koji se uvlače oko vrata ili grudnog koša pri disanju
  • bol i zapušenost u predelu uha, što može biti znak infekcije uha

Lekar će posmatrati disanje vašeg deteta i, u nekim slučajevima, može koristiti rendgenski snimak da bi postavio ispravnu dijagnozu.

 

 

 

Literatura:

  1. Abanses JC, et al. (2009). Vicks VapoRub induces mucin secretion, decreases ciliary beat frequency, and increases tracheal mucus transport in the ferret trachea.
    https://journal.chestnet.org/article/S0012-3692(09)60079-9/fulltext
  2. Clarke KEN. (2018). Can I give my 5-year-old over-the-counter cough medicine?
    https://www.healthychildren.org/English/tips-tools/ask-the-pediatrician/Pages/Can-I-give-my-5-year-old-cough-medicine.aspx
  3. Cough, kids, and when to worry. (2018.)
    https://cpmgsandiego.com/2018/01/05/cough-kids-and-when-to-worry/
  4. Coughing.(2018.)
    http://kidshealth.org/en/parents/childs-cough.html
  5. How much water should my child drink. (n.d.).
    https://www.choc.org/programs-services/urology/how-much-water-should-my-child-drink/
  6. Mandal MD, et al. (2011). Honey: Its medicinal property and antibacterial activity.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/
  7. Safe sleep: Bedding, pillows, safety and more. (2012.)
    https://onsafety.cpsc.gov/blog/2012/09/18/safe-sleep-bedding-pillows-safety-and-more/
  8. Healthline: How to Treat a Cough in Toddlers at Home https://www.healthline.com/health/parenting/toddler-cough-remedy
  9. Cedars Sinai: Child’s Cough: Is No Medicine the Best Medicine? https://www.cedars-sinai.org/blog/best-medicine-childs-cough.html

 Reference:

  1. Honey: its medicinal property and antibacterial activity“;Manisha Deb Mandal1 and Shyamapada Mandal; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/;

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *